Web Sitesinin Değişme Gereksinimi

Globelleşmenin Web Tasarımına Etkisi
Gelişen teknoloji ortamı globalleşme denilen bir sürecin başlamasına neden oldu. Başlayan bu süreç, tüm sektörleri etkisi altına alarak daha da büyüdü ve günümüzde artık global ortam dediğimiz gerçeğin oluşmasına neden oldu. 

Sürekli gelişen ve büyüyen teknoloji, ihtiyaçları ve sektörel anlamda tüm iş kollarının veya faaliyetlerinin çağa ayak uydurma ve değişme ihtiyaçlarını gündeme getirdi! Dolayısıyla web tasarım hizmet sektörü, demir çelik sanayi sektörü, tekstil sektörü, sağlık sektörü, gıda sektörü, ulaşım sektörü ve daha birçok sektörün değişerek internet teknolojilerine ayak uydurma zorunluluğu doğdu.

Türkiye-İstanbul'da faaliyet gösteren web tasarım markası birNC, gelişen ve değişen internet teknolojilerinin çatısı altında; "Web Sitesinin Değişme Gereksinimi" konusunu aşağıdaki maddelerle ifade etmektedir.

Web Sitesi Yazılımı: Yazılımsal anlamda bir çok etkileşim platformu, yazılım dilleri içerisinde daha işlevsel kütüphaneler, daha hızlı yamalar ve bir çok eklenti ortaya çıktı. Web sayfa tasarımlarında yapı taşı olarak görev alan yazılım, neredeyse bütünüyle değişerek; HTML tabanlı son derece başarısız web sitelerinden ayrılarak, HTML 5, PHP, Java veya Phython gibi yazılım dillerini kullanan web sayfalar haline dönüştü.

Web Sitesi Tasarımı:  Görsel gücü zayıf, kullanıcı deneyimine ve çağ trendlerine uymayan tasarımların yerine tüm bu faktörlere uyum sağlayan yeni bir tasarım anlayışı gündeme geldi. Dolayısıyla bu değişime ayak uydurabilmiş web siteleri, web sitesi tasarımlarıyla değil; tasarımın yarattığı imkanlarla dahi bir adım öne geçmiş oldular.

Website SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Rekabetin az olduğu dönemlerde ilk sıralarda yer almış web sayfaları, rekabetin ve web sayfalarının çoğalmasıyla beraber SEO dediğimiz çalışmaya ihtiyaç duymaya başladı. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak, görsel aramalarında bulunmak ve daha otoriter bir firma ya da kuruluş imajını kazandırmak gibi birçok faydası bulunan bu çalışma günümüz ortamında gereklilik haline dönüştü.

Sosyal Medya: Geçmişten günümüze doğru bakacak olursak, özellikle sosyal medyanın gücüne hepimiz tanıklık etmiş oluruz. Müşteri, ziyaretçi ya da katılımcı bulmak gibi bir çok imkan sağlayan sosyal medya platformları; elbette web sitesi tasarımında ve bunu etkin olarak kullanabilmekle de gündeme geldi. (birNC'ye göre firmaların web siteleriyle internette başarılı olabilmesi için sosyal medya platformları en etkin araçlardır.)

Şuan da birçok web sitesi, kazancının büyük bir bölümünü sosyal medya platformları üzerinden sağlar oldular. Dolayısıyla web sitesi içerisinde sosyal medya bağlantıları veya paylaşımları bulundurmak; web sayfa tasarımına veya işletmenin marka bilinirliğine de ciddi ölçüde katkılar sağlamaktadır.

Tüm bu maddeler ve bilgilendirmeler ışığında, karlılık, marka imajı, sektörel rekabet gibi birçok konuda geri kalmasının istenilmediği web siteleri için; web sitesinin değişme gereksinimi olduğunu görmemek mümkün değil. İhtiyaçlar noktasında optimize edilmiş bir web sayfası, yukarıda sayılan tüm faktörlere işletmeyi veya yalnızca web siteyi hazırlamada yeterli olacaktır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

birNC'nin web site tasarımı konularıyla ilgili yararlı yazıları keşfedilmeyi bekliyor...  


 Web Tasarımda Başarıyı Sağlayan 5 Faktör    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön