Web Tasarımın Dünü, Bugünü ve Yarını

Web Tasarımın Gelişimi ve Başarı Serüveni
Web tasarımın işleyişi eskisinden çok farklı. Basit HTML sayfalar yerini; dinamik, etkileşimli ve bol karakteristik bir yapıya bıraktı. Bu durum, gittikçe ilerledi, HTML 5 hayatımıza ve doğrudan web tasarımın içerisine dahil oldu.

HTML 5 gelişiyle de daha etkileşimli, daha dinamik web sayfaları yeni yönetilebilir siteler daha adrese teslim içerikler ve aslında daha hızlı yüklenen sayfalar yerleşik hayata geçmeye başladı. Bu sürecin sürekli olarak devam etmesi de aslında içinde bulunduğumuz o materyal tasarımlı, kullanıcı deneyimi olarak aktardığımız faktörlere uygun web sitelerin oluşturulmasında önemli bir zemin hazırlamış oldu.

Web tasarımın HTML 5 etkileşimi

Web tasarımın HTML 5 ile olan etkileşiminin artmasıyla hazır tasarımlı ve yazılımlı paketler yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Süreç böyle işlemeye devam ettikçe de birbirinin aynısı sadece içeriklar farklı web sayfası tasarımları, ancak sabit yazılımlar gündeme geldi. Web sitesi tasarımıyla ne kadar farklılaştırılsa da içerik yönetimi ve kitlesel analizler noktasında yetersiz kalan yazılımlar halen yürürlükteydi. Bu yazılımlar PR, marka bilinci, son kullanıcı faktörü hatta lojistiğe kadar şimdikine nazaran olumsuz etkiler uygulayan yazılımlardı.


Şimdilerde web sayfa tasarımları, e-ticaret platformlarına ya da daha birçok kulvara özel yazılımlar, etkileşimi artıracak farklı teknikler, reklam çalışmaları ve alanları, pazarlama stratejileri etkisini gösterir oldu. Hatta bu düzen öyle bir büyüme gösterdi ki, web sayfalarının içinde yer alan menü ikonlarına kadar önem arz eden sürecin içerisine girmiş bulundu.

Ekonominin global anlamda büyümesi, pazarın genişlemesi, internet kullanımıyla artan müşteri potansiyeli gibi nedenlerle de web sitesi tasarımlarının genel anlamda yüzü değişmiş oldu. Bu bağlamda web siteleri içerisinde yönetim panelleri, reklam yönetim alanları, kitle bazlı grafik göstergeleri veya kullanıcı girişlerine bağlı alışkanlık ziyaretleri gibi birçok geliştirme kullanıma sunuldu.

Gelecekteki web sitesi tasarımlarının analizi

Yakın gelecekte web sitesi tasarımlarının tüm görselliği kaybolacak. Sitelerde görselliği artık içindeki ürünlerin kalitesi ve içeriğin durumu belirleyecek. Öyle ki geleceğin internetinde alışverişleri evimizden hiç kıpırdamadan yapmaktan ziyade, beğendiğimiz elbiseyi aynada üstümüzde görerek gerçekleştireceğiz. Ancak bu da biraz farklı olacak. Aynalar, daha web sitesi üzerinde beğendiğimiz bu ürünün bir hologramını aynada bize yansıtacak. Bedenleri tıpkı web sayfasında yer aldığı gibi bize aktaracak ve deneme fırsatı sunmuş olacak.


Üstelik beğenip almak istediğimiz bir ürünü de depodan robotlar bizim için hazırlayacaklar. Robotların paketleyip, yola çıkmaya hazır olduğu bu ürünü, daha sonrasında transfer robotları alıp, toplu olarak siparişlerin dağıtıma çıktığı alanlara götürecekler. Yine buralarda siparişleri gidecekleri yerlere göre uygun drone kargolara teslim edecekler. Bir satın alma süreci tamamen robotların denetiminde ve hologramların eşliğinde gerçekleşecek. Dolayısıyla teknolojinin yarını epey teknolojik olacak. 

Dünden ders alıp bugünü yaşayan işletmeler kazanır

İşletmeler dijital dünyaya girişin önemli olduğunu anlamalı, ticaretlerinde geçmişe değil daima ileriye bakmalılar. Yatırımlarını bu yönde yapmalı ve büyük imkanları keşfetmeliler. Teknoloji ve web sitesi yazılım kulvarlarının hep ilerleyeceğini bilerek faaliyet gerçekleştirmeliler. Dolayısıyla tüm bu tercihleri için de uygun web sitesi, özel tasarım yazılım ya da SEO gibi çalışmaları kusursuz olarak halledebilecek birNC gibi firmalarla çalışmalılar. 


Referans, başarılı işleri, sektörlerindeki hedefleri ve çok daha fazlası bu konuda belirleyicilik kazanırken, asıl öğrenilmesi gereken kısmı şudur: Sizin, dününüz, bugününüz ve yarınınız nedir? Eğer sizinle benzer yanıtlar verebilmişlerse onlarla bu konuda sorunsuz olarak çalışabilirsiniz.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

birNC katkılarıyla web site tasarım sektörüne mukabil öğrenmediğiniz bir bilgi kalmayacak...


 Web Tasarım Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön