Web Tasarım ve Programlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Sitesi Tasarım Yazılım ve Programlama Serüveni
Web dünyası, yazılım ve yazılıma bağlı temel öğelerle beraber müthiş bir uyumun parçasıdır. Her şeyin yerinde ve yeterli düzeyde kullanımı, aslında yeni dijital dünya gerekliliğine bağlı olan içeriklerin de etkin kullanıma odaklı olarak hazırlandığı bir kulvarın adıdır.

Web tasarımı ve programlama olarak adlandırılan bu kulvar (Bkz: web tasarım dünyası) ve bu dünyanın yükselen değeri birNC tarafında; müşteri odaklı anlayış ve hizmetin kalitesi ile de bir bütün olarak tanımlanmaktadır. Yine bu kulvarın, web ve tasarım tarafının programlama tabanıyla olan ilişkisine değinecek olursak ilgililerine şunları söylemek mümkündür:


Tasarımda Yeni Trendleri Yazılımda İse Özelliği Hissettirin

Hangi sektörde, hangi işletmede veya markada bir talep oluşmuşsa web sitesi tasarım ve programlama noktasında daima tek bir geçerlilik vardır. Müşterinin ve müşteri ziyaretçilerinin veya rakiplerinin analizi doğrultusunda bir bütünlük yaratılmalıdır. Örneğin; müşterinin yemek sektöründe olduğunu varsayalım.

Görsel kaliteyi üst düzeyde tutmalı ama son kullanıcı faktörünü de unutmamalıyız. Web sitesi yazılımı konusunda da yoğun çalışma ortamına ve web sayfası trafiğine uyacak şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Şöyle ki özellikle sektörel bazlı olarak değişmekle birlikte, tüm sektörlerin web tasarım ve yazlım ihtiyacı farklıdır. Bu farklılık; elbette özel hissettirmekten ve yapılacak işi optimum fayda ile sunmaktan da bağımsız değildir.

Her ne sektör üzerine çalışıyorsanız çalışın, optimum fayda çemberinde bir çalışma hazırlanmalıdır. Tabi burada kullanılacak ek hizmetler de devreye sokulmalıdır. Örneğin yemek sektörü için, banka tabanlı çalışan ödeme sistemleri, mobil ödemeler ve daha birçok kavram gündeme gelmektedir.


Web Sitesi Tasarımları Programlamadan Bağımsız Kurgulanmamalı

Web tasarımın olmazsa olmazı elbette işin yazılım tarafı ancak, her web sitenin de programlama ihtiyacı farklılık gösterir. Bu noktada hangi yazılım dilinin kullanılacağı, hangi otomasyonların sağlanacağı, hangi yazılım alt yapılarının kullanılacağı yukarıda bahsettiğimiz ihtiyaç doğrultusunda şekillenir.

Eğer bir sistem, bir den fazla yazılım dilini kullanmayı gerektiriyorsa, en uygun yazılım dilleri tercih edilmeli; bu noktada da tam ve keskin bir analiz ile uygun yazılım dilleri kullanılmalıdır. Web sayfası tasarımı konseptinin yazılım tarafında önemli bir maddesi olan bu faktör, elbette farklı yazılım dillerinin birbirleriyle uyum içerisinde çalıştırılması noktasına da tekabül etmektedir. Yine yukarıdaki yemek sektörü örneğine odaklanacak olursak, ödeme yöntemleri ve bunların web siteler üzerinde çalıştırılması, çok farklı web yazılım dillerine ve bunların alt yapılarına da karşılık göstermektedir.


Tüm bu aktardığımız anektodlar ışığında web tasarımı-programlama hakkında mütemadiyen şu kanıda olunacak: Web tasarım, yazılım ve programlama dijital çağın her zaman ilk uğraşısı, gözdesi, vazgeçilmez bir olgusu olarak adından söz ettirecek ve yenilendikçe eskimeyecektir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

birNC'nin Türkiye'de web tasarım sektörüne mukabil yazıları keşfedilmeyi bekliyor... 


 İstanbul'da Web Tasarım Sektörü ve Rekabet Analizi    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön