İyi Bir Web Tasarımı Nasıl Yapılır ve Nasıl Olmalı?

Muntazam Web Sitelerinde Olması Gerekenler
İnternetin, iş dünyasına ve hayatın birçok alanında insanlara sağladığı nimetler saymakla bitmez. İşletmeler, kişiler, organizatörler ulusal ve uluslararası ağları kullanarak web siteleri sayesinde faaliyetlerini dünya çapında tanıtarak büyümeyi hedeflemektedirler.

Bunun yanında ekonomik, kültürel, eğitim ve sosyal anlamda da birçok olanaklar sağlamaktadır. Hal böyle olunca da web sitelerine de yön verecek kullanıcılar ve web tasarımcılarına da yeni ilham kaynakları oluşturmuştur.

Bir web sitesinin her şeyden önce göze hitap etmesi ve de kolay anlaşılır olması gerekmektedir. Siteyi ziyaret eden bir kullanıcı öncelikle web sitesinin tam olarak ne amaçla kurulduğunu ve neyi anlattığını siteyi açtığı anda anlamalıdır, aksi takdirde siteyi hemen terk eder.

İyi Bir Web Sitesi İçin Web Tasarımı Nasıl Yapılır

• Her şeyden önce sitesinin web sitesi tasarımı işini yaptırmak isteyen işletme ya da kişiler için bir yol haritası belirlenir. Bu sayede de site için öncelikle en iyi tema seçilir, temalar tasarım aşamasının en önemli kısmıdır.


• Siteyi en doğru şekilde tanıtacak olan logo eklentisi yapılır.

• Kategoriler (Alt kategori, Üst kategori) belirlenir, böylece ziyaretçi siteye girdiği zaman aradığını çok kolay bir şekilde bulacaktır.

Web sitesi tasarımının olmazsa olmazları arasında ziyaretçilerin site yetkilileri ile her an iletişim kurabilmesi ve iletişim bağlantısı ile sitenin rahat kullanımı açısından anasayfa bağlantısı kurulur.

• Sitenin içeriğine göre menüler düzenlenir.


• Sitede kullanılacak olan görsellerin sayfanın tam olarak neresinde kullanılacağı web tasarımcılar sayesinde düzenlenir.

• Web site tasarım ve yazılımları tamamlandıktan sonrada site yayınlanır.


Bir websayfa tasarımı ne kadar iyi olursa olsun işlevsellik ve kullanılabilirlik oranı düşükse sitenin, dolayısıyla da işletmelerin prestijini sarsabilir. Bu alanda da bir takım iyileştirmeler yapılmalıdır, örneğin;

• Web sitesi çok fazla içerik barındırıyorsa bunun için bir arama motoru eklentisi kurulmalıdır. Bu sayede kullanıcı aradığı bir konuyu hemen bularak zaman kaybetmemiş olur.

• Web sitesi ya da site içindeki herhangi bir menü saniyeler içinde açılmalıdır. Aksi takdirde kullanıcı vakit kaybetmemek adına siteyi terk edecektir.

• Sitelerin içinde mutlak suretle anasayfa bağlantısı kurulmalıdır.

• Web sitesinde ki içerik sayısının fazla olması durumunda “başa dön” bağlantısı kurulmalıdır. Buda sitenin kullanılabilirliği açısından çok önemlidir.

• Sitede renk tonlarının iyi seçilmesi dolayısıyla gözleri yormaması bununla birlikte yazıların da çok okunaklı olması gerekmektedir.

• Sitenin rahat kullanımı için Anasayfa - Hakımızda - SSS - İletişim - Kategoriler gibi kısımların sayfanın en üst bölümünde net bir şekilde görünür olması gerekir.

• Sitede gezinmenin daha kolay olması açısından Nevigasyonun görünebilir olması gerekir.

• Ve tabiki içeriklerin çok anlamlı ve hakkımızda yazısının da çok düzenli ve sade bir dille yazılması gerekir. Zira; kullanıcıyı yormadan verilen hizmetler alanında yeterli bilginin verilmesi açısından çok önemlidir.

Biz birnc.com.tr ekibi olarak web tasarımı nasıl yapılır? sorusuna maddeler halinde cevap vererek bir web sitesinin nasıl değer kazanacağına dair gerekli bilgileri de sizlerle paylaşmaya çalıştık.


Değerli web sitesi sahipleri ya da site kuracak olanlar; her web tasarımı iyi bir tasarım olmayacağı gibi, her web tasarımcısı da iyi bir tasarımcı değildir. Hali hazırda kurulu olan sitenizden ya da yeni bir web sitesi kurarak, yeterli prestiji kazanmak istiyorsanız mutlaka işi ehline vererek bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Bizde; 

birNC olarak sizlere website tasarımı ve daha birçok alanda kaliteli ve üstün hizmetler vermeyi amaçlıyoruz. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

birNC İnteraktif Ajans özel  web tasarımı yazılarıyla sizlerle, keşfedin...
 

 Özel Web Sitesi Projeleri ve Özgün Tasarım Kavramı    Tüm Web Tasarım Yazıları
 

Ana Menüye Dön