Yeni Model Web Tasarımın Oluşumu ve Temel Kuralları

Modern Web Tasarımı Projelerinde Uygulanması Gereken Temel Kurallar
1990’lı yılların başından itibaren ülkemizde yaygın şekilde kullanılmaya başlanan internet, her geçen gün biraz daha kullanıcılarının kendilerini geliştirmesine yardımcı olan ve web ortamının aslında teknoloji, hatta dünya gelişimindeki katkısının uçsuz bucaksız bir okyanus misali hiç tükenmeyen çağın en büyük buluşu olduğu konusunda kendini fazlasıyla kanıtlamıştır.

Yeni Model Web Tasarımlar

Gerek bireysel gerekse de kurumsal anlamda girişimci ve yenilikçi teknoloji meraklıları en akıllıca adımları atarak bu internet ağ ortamının dilini çözmeye merak sararak kendilerini bu konuda geliştirmeyi hedeflemişlerdir. Bu önemli hedeflerin ilk sırasında web tasarım vardır. Öyle ki her geçen gün yeni web tasarımı modeli ile karşılaşıyoruz.

Türkiye'de internet girişimcilerinin başında gelen işletmeler için özel web sitesi projeleri gerçekleştiren ve yeni nesil web sitesi tasarımlarıyla müşterilerinden tam puan almayı başaran web tasarım firması birNC gelmektedir.

Yeni model web tasarımı denilince hemen herkesin aklına ilk gelen ve gözünde canlandırdığı şey bir sitenin ana yüzü ve estetik duruşu olsa gerek. Elbette ki bunlar ön planda ancak, aslına bakarsanız bunlardan daha da önemlisi kullanılabilir, internet kullanıcısına hitap edip etmediği ve sitenin gereklerine uygun olup olmadığıdır. Yani aslında web tasarımda bir takım temel kurallar bulunmaktadır.

Modern Web Tasarımın Temel Kuralları


 Web tasarımın özgünlüğü,

 Web tasarımdaki alt yapının sağlamlığı. Burada söylemek istediğimiz şu ki; her zaman kullanıcılar site içerisindeki her bölüme girmek isterler dolayısıyla bir ana sayfadan diğer bölümlere erişimi kolayca sağlamak için aradaki bağlantıları iyi kurmak gerekir. Ayrıca sitenin en hızlı şekilde kullanılması için (yavaş çalışan bir internet sayfası genelde kullanıcının siteden hemen çıkmasına sebep olur) en sağlam kodlamaları yapmak gerekir.

 Kullanılabilir olması, yani kullanıcının site içinde aradığını kolayca bulabilmesi ve sıkılmaması,

 Web tasarımın kurulan sitenin (kurumsal ise işletmenin) gereklerine, ihtiyaçlarına uygun olması, site içerisinde alakasız bir menü olması, ulaşılmak istenen amacın dışına çıkılması, ya da site içerisinde haddinden fazla reklam olması kullanıcıyı bir süre sonra yoracak ve oradan hemen uzaklaşmasına zemin hazırlayacaktır.

 İçeriğin kaliteli ve özgün yazılardan oluşması gerekir. Kullanıcıyı sıkmayan verilmek istenen mesajın en sade ve kolay anlaşılır bir dille ifade edilmesi ve cümlelerin çok özenle seçilmesi gereklidir. 


• Tabii ki estetik bir duruş çok önemlidir. Her işte olduğu gibi web tasarımda da bir düzen olmak zorundadır. Örneğin;  göz yormayan renklendirmeler, fontlar, grafiklerin yerleşkesi ya da menüler arasındaki uyum, logo vs. tüm bunların bir bütün içinde olması ve kullanıcıyı yormaması gerekir. Yani kısaca göze hitap etmesi önemlidir. Çünkü her zaman da belirtildiği gibi ilk görüş ve ilk intiba çok önemlidir! Eğer bir işletme sahibi iseniz ve internet siteniz varsa; web sayfanız profesyonelce hazırlandığı takdirde, bu tasarım sizi olduğunuzdan daha prestijli kılarak müşterinin gözünde önemli ölçüde güzel bir intiba bırakmanızı ve şirketinizin marka değerini müşterinizin gözünde artrımanızı sağlayacaktır. 


Web sitesi tasarımının temel kuralları ile oluşturulmuş yeni model web tasarım projesiyle tanışmak ve üstün bir web hizmeti alarak firmanızı tüm ülkeye hatta dünyaya en iyi şekilde tanıtmak istiyorsanız size tavsiyemiz bir an önce bu işin öncülerinden olan birNC’ye uğramanızdır. Unutmayalım ki, hayatımıza yön veren dönüm noktaları yaptığımız tercihlerden ibarettir…


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

İstanbul'da web tasarım izmetlerinin markası birNC ve faydalı yazıları keşfedilmeyi bekliyor... 


 Web Tasarımın Ticaretle Ortak İnovasyonu    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön