Web Sitesi Tasarım Projelerindeki Renk Düzeni ve Uyum

Web Sitelerinde Logonun Önemi ve Renklerin Dansı
Web tasarım, grafik tasarım ve yazılım birleşiminden meydana gelen; son dönemlerde ayrılamaz bir ikili olduğu kabul görmüş yeni dünyanın ismi. 

Bu ikilinin; birbirleri içerisindeki uyumu, sorunsuz çalışması hatta kullanıcıya neler sunduğu ve nasıl yönlendirdiği dahi bu kadar önemliyken; elbette yeni nesil ve bir web sitesinin modern yapı taşlarını taşıyan web sayfa tasarımlarında da oldukça önemli noktalar bulunuyor.

Web sitesi projesi gerçekleştirmede son derece hassas noktalarından biri olan logodan esinlenme, web tasarımı renk düzeni ve uyumunun gerçekleştirilmesine web site tasarım, yazılım ve SEO ajansı birNC penceresinden bakacağız.


Logo Esin Kaynağı: Gerçekleştirilen her web sitesi tasarımının bir ismi ve tasarımcıya esin kaynağı olacak bir logosu mutlaka vardır. Sektörel farklılıkların bile sadece logodan anlaşılacağı renkler bellidir. Bu renklerin dilini yalnızca uzman web tasarımcıları anlayabilir. 

Renk Uyumu: Kullanılan her materyalin bir renk yoğunluğu, bir renk dengesi ve mutlaka baskın olan bir tonu vardır. Dolayısıyla bu materyal; bir resim, bir ikon veya herhangi bir şey olsa dahi; ana hatlarında mutlaka bir rengin baskınlığıyla karşı karşıya kalırız. Buradan hareketle, renk uyumunun bulunması noktasında baskın olan renkleri ve bununla beraber kullanabileceğimiz renkleri analiz etmeye çalışırız.

Web sitesi tasarımlarında daima bu kuraldan yararlanarak uygun renk seçeneklerini tespit etmeye çalışır, bu renk düzeni arasında bir geçiş veya süreç yakalamaya özen gösteririz.

Renk Düzeni: Uyum içerisinde yer alabileceğini düşündüğümüz renkleri bazen mesleki tecrübelerle, bazen de göz aşinalığı veya kullanıcı faktörü noktalarında analiz ederek bulmaya dikkat gösteririz. Burada temel nokta, en uygun renklerle tüm faktörlere uyum sağlayabilecek renkleri tercih etmek ve web sitesinin tasarımında kullanmaktır. Tasarımın can alıcı noktalarında yer edinen bu renk düzeni, son derece etkili ve baskın sonuçlar ortaya çıkararak; son kullanıcı faktörüne dahi etki etmeyi başaracaktır.

Son Kullanıcı Faktöründe Renk Seçimi: Renklerin belirlenmesinde hatta, kullanılması gereken renklerin oluşacağı skalanın belirlenmesinde dahi son kullanıcı faktörünün oldukça önemli bir yeri vardır. Tüm web siteleri, ziyaretçiler ve bu web siteden fayda sağlamak isteyen kişiler için geliştirilirler. Dolayısıyla ziyaretçi odaklı, son kullanıcıya bile hizmet etmeyi mümkün kılacak web sitelerinin hazırlanması gerekir.

Bu noktada renk seçimlerinin de o anlayış da gerçekleştirilmesi büyük önem arz eder. Bu seçimlerde dönemin trend renklerine, çok patlak ve ışıltı yansıtmayacak renklerin yanı sıra; aşırı kasveti simgelemeyecek veya aşırı hareketsizlik katacak renklerin tercih edilmemesi gerekmektedir.

Yazılımcının Ziyaretçiye Ulaşan Kısımlarında Renk Tercihleri: Web sayfa tasarımlarının yazılımdan bağımsız olması mümkün değil. Her zaman olmasa da belirli zamanlarda, yazılımın ziyaretçi ile görsel şekilde iletişime girmesi gerekebilir. Bu durumlar, kullanıcı girişi, ödeme ekranları veya ziyaretçi alışkanlıkları olarak sıralanabilir.

Bu noktalarda da grafik tasarıma bağlı olarak gerçekleştirilebilecek renk seçimlerinin, tüm sıralanmış faktörler çerçevesinde yapılması mantıklı olanıdır. Çünkü web sitelerin, tasarımdan yazılıma kadar tüm aşamalarında belirlenmiş uyumun parçası olması gerekmektedir.

İçeriklerde Renk ve Yoğunluk İkilemi: İçeriklerde, özellikle metin içeriklerin yer aldığı ortamlarda; renk düzenine ve seçilmiş olan renklerin yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekir. Tek düzene bir yazım, görsel başlığı veya içerik başlığı son derece etkisiz bir hava yaratacaktır. Buradan hareketle web tasarımda renk düzeni ve uyumunun önemi sorunsalına; web sitesi içerisindeki tüm içeriklerin dahil edildiğinin farkında olunması gerekmektedir. 

Uzun süredir gelişme ve büyüme kat eden web tasarım, aynı şekilde sektörle birlikte büyüme kat eden Web Tasarım Ajansı birNC penceresinde sadece renk konusunda dahi yukarıda sayılmayan birçok aşama ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla sektörel tecrübelerin ve bilginin de oldukça geniş yer tuttuğu web tasarım hususunda, son derece ileri görüşlü, müşteri odaklı ve daima başarılı olmaya çalışmanın hedef tutulması gerekmektedir. Uzunca sürelerdir yüzlerce farklı proje geliştirmenin ve hayata geçirmenin verdiği tecrübeye dayanarak, hiçbir adımın atlanmaması; titizlikle çalışmaların yapılması vurgulanmaktadır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

birNC'nin web sitesi tasarımı çalışmalarıyla ilgili yazıları keşfedilmeyi bekliyor... 


 Web Sitesinin Değişme Gereksinimi    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön