Web Tasarımda Gerçeklik Algısı ve Başarıya Etkisi

Web Tasarımların Sektörel Başarıya Etkisi
Ticari, kamu yararı farketmeksizin web teknolojileri belirli kriterlerin ve bazı olmazsa olmazların etrafında şekillenmiştir. Bu kriterler, bütünlük, mobil uyumluluk, renk düzeni, içerik kalitesi gibi maddelerle karşımıza çıkarken; olmazsa olmaz kategorisinde nitelendirebileceğimiz bir çok şey aslında ihtiyaç dışında listelenen öğelerdendir.

Bu öğeler; kurumsal SEO, trend tasarım, trend materyaller ve ikonlar olarak sıralanabilir.) Ancak yeni düzende, özellikle 360 derece fotoğraf veya videoların, sanal gerçeklik uygulamalarının olduğu bir platformda web tasarımda elbette birçok değişikliğe uğramış durumdadır. Bu değişiklik tasarımın hazırlanış hatta fikir aşamasından, yayın hayatına kadar birçok noktaya etki etmiş durumdadır.


Web sitesi tasarımı ve yazılımı projesi geliştirme adına gerek teknolojik başarı kriterlerini, gerekse müşteri bazlı sektörel olmazsa olmazları iyi analiz edip daima işlerine yansıtan birNC, web tasarımda gerçeklik algısı ve başarıya etkisi üzerine de şunları aktarmaktadır. Özümseyerek ve içerek okunmalı...

360 Derece Fotoğraflar

Web tasarımda gerçeklik algısı ve başarıya etkisi noktasında son derece önemli bir imkan ve teknoloji olarak karşımıza çıkan 360 derece fotoğraflar, görselliğin ön planda olduğu ticarethanelerde, görselliği sunmaya çalışan bir çok işletmede tercih edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Artık restoranlar, oteller, büyük çaplı işletmeler veya kurumlar ihtiyaçları olan görselliği maksimum düzeyde sunabilmek için 360 derece fotoğraflara başvuruyorlar. Özellikle uygun kullanım alanları ve materyalleri seçildiğinde bu imkan son derece başarılı bir sonuca ulaşılmasına da imkan tanıyor.

Sanal Gerçeklik (AR/VR)

Son zamanların muhteşem teknolojilerinden sanal gerçeklik, her alanda kullanılmaya başladı. Öyle ki bu durum yalnızca görselliğin ön planda olduğu ortamlarda değil, ticaretin ve işlevselliğin ön planda olduğu ticari noktalarda da tercih edilir oldu. Eğer bu tarz işlerle uğraşan işletmeler, ticarethaneler varsa bunların gerek faaliyetlerini, gerekse portfolyolarını sunma yollarında önemli bir çözüm olarak da anılır oldular.

Sanal gerçeklik platformu üzerinde, emlak, otomotiv, mimari, dekorasyon veya yazılım gibi birçok kulvarda, web tasarımın etkileşimde ve bunlarla bir bütün olduğuna tanıklık ediyoruz.

İşletme içi faaliyetlerini sanal gerçeklikle sunabilen bir web sayfa, emlak satışlarını sanal gerçeklik ile uygulayabilen bir web site veya yazılım gibi seçenekler ile sektöre yön vermek, adından sıkça söz ettirmek mümkün.

Yeni Dönem, Yeni İmkanlar, Yeni Web Tasarım Trendleri

Bilindiği üzere tasarımda bir dönem, gerçeğe oldukça yakın materyallerin kullanılmasıyla gündemdeydi. Örneğin bir restorant web sitesinde menülerin gösterildiği bir sayfada menü olmazsa olmazdı. Hem de gerçek bir menü. Ancak son dönemde bu algı yıkılarak flat tasarım (material design) konusu gündeme gelmiş ve gerçeklikten uzak ancak son kullanıcı faktörüne en yakın olanların tercih edildiği kesinlik kazanmıştı. Hatta bu tasarım ileriye giderek epeyce bir süre ortak kanı olarak hafızalarda yerini almıştı. Bu bakış açısından yakın zaman içerisinde uzaklaşarak, bambaşka bir tasarım açısına; gerek modern web tasarım gerekse özel yazılım noktasında farklı bir boyuta geçiş yapacağız. Bu geçiş sonucunda da web tasarımda gerçeklik algısı ve başarıya etkisi hususunda konuşacak yeni şeylere ihtiyaç duyuyor olacağız.


Yakın dönemde ve içinde bulunduğumuz dönemde, başarıya ulaştırabilecek bu faktörleri iyi analiz edip; uygulayabilenler yeni dönemin yön verenleri olarak yer alacaklar. Öyleyse, hem içinde bulunduğumuz dönem, hem de yeni dönem için aşağıdaki 5 özelliği vurgulamak, başarıya etki hususunda önemli bir yol gösterici olacaktır.


• Sanal gerçeklik
• 360 derece fotoğraf veya video
• Kullanıcı deneyimi
• Maksimum görsellik
• Özel web yazılım

Yukarıda listelenen bu 5 maddenin web sitesi tasarımının olmazsa olmazları ve web tasarımı yapan firmalar arasında hem rekabeti hem de kazancı önemli ölçüde değiştirecek farklı yeni bir boyuta taşıyacak maddeler olduğu bilinmelidir.


Web tasarım sektöründe kendisinden söz ettirmek isteyen web firmalarının tüm web projelerinde gerçeklik algısını sağlayabilmesi şart ve farkında olmasalar da başarıyı yakalamalarının anahtarı buradadır.  

İşlerinizde üstün başarılar dileriz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

birNC'nin web tasarımı dünyasına ait faydalı yazılarını mutlaka okumalasınız...
 

 Web Tasarım ve Programlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön