Web Tasarımda Başarıyı Sağlayan 5 Faktör

Başarılı Web Sitesine Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler
Ticari ve bireysel kullanımlar fark etmeksizin, dijital dünyaya adım atacak her web site için belli başlı kurallar bulunur. Web sitesi, bu belli başlı kurallar çerçevesinde ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde hazırlanır ve yayına alınır.

Web tasarımın olmazsa olmazları olarak da nitelendirebileceğimiz web tasarımda başarı sağlayan faktörler vardır, birNC sizler için bu faktörleri 5 ana başlıkta şu şekilde özetlemektedir:

1. Mobil Uyumluluk: Dijital çağın büyük bölümü artık mobil cihazlar kulvarında yürütülüyor. Dolayısıyla hem ticari, hem de bireysel kullanımlar için tüm web sitelerinin, tasarım aşamasından yazılım noktasına kadar mobil uyumlu olarak hazırlanması gerekiyor.

Site yönetim panellerinden, resimlerin, ikonların tamamiyle web sitenin mobil uyumluluk faktörüne sadık kalınarak hazırlanmış olması, başarıya giden önemli bir kriter olarak yer alıyor.

2. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Son birkaç yıldır belki de rekabetin en yüksek olduğu noktalardan bir tanesi SEO.

Web sitesi tasarımlarının, yayın hayatına başlamadan, başladıktan sonraki süreçte ve aslında daimi ihtiyacı listesinde zirvede olan SEO, yüksek rekabetli bir konumda. Dolayısıyla her ne sebeple bir web sayfasını dijital dünyaya hazırlıyor olursanız olun, SEO bağımsızlığında düşünemezsiniz! Ulaşmak istediğiniz kitleye, pazara veya alıcıya ulaşmak için ve aslında mutlak başarı isteyen profesyonel çalışmayı web sitelerinize sağlamak zorundasınız.

SEO çemberinde bir çalışmanız yoksa, ilerlemeniz pek mümkün değil. Dünya devi Google'un tüm güncel web sitesi yönergelerini takip etmelisiniz. Web  ajansınıza ya da webmasterınıza bu yönergeleri uygulatmanız kesinlikle yeterli olacaktır. 

3. Özel Web Yazılım: Hazır yazılımların aksine, ihtiyaç çerçevesinde şekillendirilmiş bir yazılım, web sitesi tasarımlarının artık olmazsa olmazları. Bir blog, bir alışveriş sayfası düşünüyor olabilirsiniz. Kural hepsinde sabit. İhtiyaçlara en iyi yanıtı, en kısa sürede verebilen bir web sitesi yazılımı; sizi başarıya götürecek olandır. Dolayısıyla listede eksikliğini en çok hissettirecek faktörlerden birisidir.

4. UI/UX Etmeni (Son Kullanıcı Faktörü): Web sayfaların, yayın hayatlarına başladıktan sonraki en büyük problemlerinden bir tanesi, kullanıcı odaklı olamayışlarıdır. Buradaki temel nokta, son kullanıcı dediğimiz, o internet platformlarıyla pek arası olmayan kişileri dahi sizin web siteniz içerisinde rahatlıkla dolaştıracak tasarım, UI/UX konuları ve teknikleri içerisinde yer alıyor.

Dolayısıyla web sayfa tasarımları, UI/UX süzgecinden geçirilmiş, totalde de son bir süzgeçleme yapılmış olarak yayına alınmalıdır. Herkese hitap edemeyen bir web sitesi tasarımı, şaheser dahi olsa; pek bir anlam ifade etmiyor.

Web tasarımda mutlak başarıyı sağlayan 5 faktör listemizde 5.sıradaki ve en az diğerleri kadar önemli olan; ancak pek dikkat edilmeyen faktörün adı ise kaliteli içerik.

5. Kaliteli İçerik: Yukarıdaki 4 faktörü başarıyla sağladığınızı, ya da size sağladıklarını varsayalım. Kaliteli içerik sunamıyorsanız, alıcıyı, müşteriyi veya web sayfanız aracılığıyla size ulaşmak isteyen her ne ise, onu harekete geçiremiyorsanız başarıya ulaşmanız epey zor. Bu bir mesaj, uygun görsellerin kullanımı, renklerin tercihi, belki menü ikonlarının şekli dahi olabilir.

Ancak her ne olursa olsun, web tasarımda mutlak başarı için bu kurala da dikkat etmeniz gerekiyor. Sunmanız gerekenleri en kaliteli, en kıvrak ve kısa ifadelerle kullanmak, karlılık, marka bilinirliği, imaj yönetimi ve daha bir çok PR konusu içine dahil olduğundan; önemli bir noktada yer alıyor.

İşletmenize, markanıza, bireysel kullanımlarınıza ayrı ayrı tercih etmeksizin bu faktörleri doğru ve etkin kullanmak, olmazsa olmazlar listesinin dijital dünyada da var olduğunun bilincinde olmak, size başarıyı getiriyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

birNC'nin web tasarım dünyasına yönelik bilgi sahibi olabileceğiniz yazılarını keşfedin...


 Web Tasarım Sektörünün Geleceği Ne Olacak    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön