Web Tasarım Trendleri

YENİ NESİL WEB SİTESİ TASARIMI TRENDLERİ
Teknoloji ve internet çağında yaşıyor oluşumuz, sadece basit anlatım ile internetin kullanımına vurgu yapılan bir söz öbeği değil aslında. Tamamen teknolojiye ve internete odaklı bir dönemin içerisinde yaşıyor olmakla beraber, neredeyse bütün yaşamımız boyunca bu kavramlarla da yolumuz kesişiyor, mutlaka nimetlerinden yararlanıyoruz.
Web Tasarım Trendleri
Her ne kadar herkes tarafından bilinmese dahi bir web sitesi, yayıncısı hakkında keskin ve özgün bilgiler verir. Bir web sayfasının içeriğinin ve güncelliğinin analizi ile işletme veya kişiler hakkında bilgi edinmek mümkündür. Peki, bir tasarımcının gözünden web tasarım trendleri takip edilerek o marka hakkında fikir sahibi olmak mümkün mü?

Elbette mümkün. Web sayfaları tüketiciler gözünden incelendiğinde içinde bulunulan dönemin bakış açısını ve teknolojik özelliklerini yansıtan (Bknz: güncel web tasarım teknikleri) ve yeni web tasarımı trendlerini ortaya çıkartırlar.


İnternet ortamında yer almak isteyen neredeyse tüm web siteler, güncel olmak gibi bir durumun yanı sıra özgün olmakla da muhataplardır. Tüketiciye veya kitlelere ulaşmak için profesyonel web tasarım adına bazı yenilikleri ve ilgi çekici içerikleri takip etmeli, bu sektör de güncel ve zengin görsel içerikleri hazırlayabilmelisiniz. Tam da bu noktada web tasarımdakicyeniliklerle alakalı, web sitesi tasarımcısının başucu notları olacak nitelikte bir içerik hazırladık.

İşte birNC ekibinin, yeni nesil internet kullanımı ve marka analizi konusunda belirlediği web tasarım trendleri:

Responsive Web Tasarım ve Flexible İçerik: Responsive tasarım (mobil uyumlu) sayfa tasarımı olarak adlandırılıyor (Bknz: responsive web tasarım) ancak bazı yayıncıların halen responsive sayfalar içerisine flexible içerik eklemediklerini gözlemliyoruz. Sayfaların responsive özellikleri kadar, içeriklerin de bu duruma vereceği tepkiler önemlidir. Dolayısıyla içerikleri iyi organize ve analiz etmek de gereklidir.

Daha Flat Daha Kolay Kullanıcı Arayüzü: Ziyaretçilerin beğenisinde popülerlik listesinin yeni gözdesi olan flat tasarım, şıklığın yanında basit bir kullanıcı deneyimini de sunuyor. Dolayısıyla kullanıcılara sunulacak web sitesi tasarımının nasıl olması gerektiği sorusuna en net cevabı da vermiş oluyor.

Daha Büyük Görseller Hazırlayıp Hikaye Anlatımıyla Destekleyin: Web sayfanın açılış ekranına yerleştirilen devasa görseller, hikayeyi en iyi anlatan bir den fazla resim ile slider yaratmak, şu dönemin ve 2016 sonlarına kadar uzayacak bir tasarım duygusunun da hakimi aslında. Tüketiciler ve ziyaretçiler en net şekilde hazırlanmış hikayeci anlatım ve görsel desteğinin kendilerini cezp ettiğini sıklıkla dile getiriyorlar.

Web Tasarımı Trendleri
Tipografik Yazılar: Markayı veya hikayeyi en iyi anlatan içerikleri dahi, olduğundan daha iyi gösterecek yeni web sitesi tasarımı trendleri olan tipografik yazılar, binlerce farklı çeşit font ve stil ile ziyaretçileri cezp ediyor.

Fazla Durağan Fazla Hareketli İçeriklerden Kaçının: Sitelerinizi ziyaret eden kullanıcılar çok hareketsiz ve neşesiz görünen sayfalarınızı tercih etmiyor. Fazla durağan olmayan ancak, Mouse navigasyonları veya menüye eklenecek ilaveler ile gerçekleşen birkaç harekete de hayır diyemiyor! Yeniliklerin farkında olarak şöyle böyle hareketli olarak tanımlayabileceğimiz bir web sayfası hazırlayın.

Tek Sayfalı Tasarıma Geçin: Website tasarım trendleri adına ilave edebileceğimiz köklü ve aslında en önemli değişikliklerden birisi de bu galiba. Özellikle kullanıcıların size ulaşmakta harcayacağı süreyi minimuma indirmesi konusunda da hayli başarılı bir seçenek olan kayan sayfalı tasarımlar, yeni web sayfası tasarım trendleri sürecine aktif edilmiş tek sayfalı tasarım olarak da bilinir. Kullanıcılar sayfalar arasında kaybolmaktan rahatsız. Birkaç mouse tekerleği hareketi ile sayfalar arasında geçiş yapabilmek, onlara büyük kolaylık ve keyif sağlıyor. Dolayısıyla sayfadan sayfaya geçişin mümkün olduğu kayan sayfalı tasarımlar kullanıcıların daha çok sitede kalmalarına ve içeriklerinizin yarattığı merak duygusuna yenilmelerini kolaylaştırıyor.

Ziyaretçilerinize Özel Hissettirin: Sayfanıza başarılı açılır pencereler ve cookiler ilave ederek, onların ihtiyaçlarına uygun içerikler üreten veya satış gerçekleştiren bir platform olduğunuzu hissettirecek üstelik kendilerini özel hissetmelerini sağlayacaksınız. Bu çalışma, kısa sürede etkisini gösterecek başarılı trend aktiviteleri arasında da çoktan yerini almış çalışmalar arasında.

Sonraki Makale  İçerik Geliştirme

 

Ana Menüye Dön