Web Tasarım Projelerinde Yapılan Büyük Hatalar

WEB SİTESİ PROJE GELİŞTİRMESİNDE YAPILAN HATALAR
E-ticaret siteleri, bloglar, bireysel veya sivil toplum kuruluşlarına ait tüm web siteler; dijital çağın gerekliliğine ayak uydurmak, bazı olmazsa olmazlara sahip olmak durumundalar. Bu gerçeğin farkında olamayan web sitesi, proje aşamasından yayın hayatına geçtiği dönemde dahil olmak üzere yanlışlarla doludur.
Web Tasarım Projelerinde Yapılan Büyük Hatalar
Web tasarım projelerinde yapılan büyük hatalardan bir kaçını, Web Tasarım Ajansı birNC’nin sektör tecrübesi ve bilgisi doğrultusunda aşağıdaki maddelerle listelemek mümkündür.

WEB YAZILIM FAKTÖRÜ

Web sitesi tasarımı noktasında her şey halledilmiş olsa dahi, yazılım ihtiyacınızı en uygun şekilde çözümlemediğiniz takdir de, fark yaratanlardan olmanız mümkün değil.

Hazır sistem yazılımlar, ihtiyaçlara en uygun yanıtı veren yazılımları kullanan tüm web sitelerine oranla daha başarısızdırlar. Eğer bir start-up, bir girişim üzerinde konuşuyorsak (incele: web yazılımı ) ihtiyacı daha hassas daha önemli bir noktada karşımıza çıkmaktadır.

Dolayısıyla yazılımın tercihi, ortaya çıkarılması noktasında yapılan hatalar daha iş uzun vadeye kalmadan kısa vadede problemler ortaya çıkarabilmektedir. Bu noktada işinizin ihtiyaç hissettiği yazılımı seçmek ve onu kullanmak, burada da deneyimli ve işinin ehli isimlerle çalışıyor olmak son derece önemli.

HEDEF KİTLE SEÇİMİ 

Bir ürünü, markayı, girişimi dijital dünyaya hazırlamak son derece zahmetli bir eylem. Hem rekabetin çok olduğu, hem de belki binlerce türevinin olabileceği bir web sitesini yayın hayatına sokmak birçok sorumluluğu beraberinde getiriyor.

Bu sorumluluk farklı farklı türevleriyle listelenebilirken, web sitesini kime sunacağınızı bilememeniz, bu noktadaki analizleri başarıyla gerçekleştirmeyişiniz hem kısa hem uzun vadede ciddi problemler yaratabiliyor. Öyle ki hedef kitle analizlerinin yapılmamış olması, direkt olarak karlılık ve var olabilme noktalarında tüneli tıkayan büyükçe bir sorun olarak ortaya çıkıveriyor.

RAKİP ANALİZİ 

İşletme, girişim, sosyal sorumluluk, bireysel farketmeksizin; dijital dünyadaki rakiplerinizi bilememek, site tasarım aşamasından yayın hayatı ve daha sonraki döneme kadar etki edebiliyor. Hal böyle olunca da rakiplerini analiz etmemiş bir platform, başarısızlığa uğruyor.
Web Tasarımı Projelerinde Yapılan Büyük Hatalar
Burada temel nokta, rakipleri iyi analiz edip; onlardan farklı olmak, daha iyi olmak ve daha iyisini en iyi şekilde sunmak gerekiyor.

Tüm bunlar kapsamında, ( Bknz: özel web tasarım projleri ) geliştirmesinde yapılan büyük hatalardan bir kaçını listelemiş olduk. Özellikle köklü ve sektörde yer edinmiş işletmeler için yukarıda listelenen 3 büyük yanlış, etkileri bakımından da epey önemli bir konumda yer almaktadır.

Dolayısıyla bu sayılanlar dijital dünyaya henüz adım atmamış, atmayı düşünen ya da çoktan bir web sitesine, web sitesi tasarımı, yazılımı ve bir çok platformuyla birlikte sahip olmuş işletmeler için başucu bilgisi niteliğinde de düşünülebilir.


Sonraki Makale  Web Tasarımda Gerçeklik Algısı ve Başarıya Etkisi
 

Ana Menüye Dön