Web Sitelerinde Grafik Tasarımların Önemi

Web Site Tasarımında Grafiklerin Dili
Web tasarım projelerinde çalışan tasarımcılar klasik tasarım ile web tasarımın oldukça farklı alanlar olduğunun farkındadır. Web için grafik tasarım terimi genel olarak grafik tasarım uygulamalarının alt dalı olsa da dinamikleri ile bambaşka bir iş kolu haline gelmiştir. Web tasarım projelerinde grafiklerin önemi, kullanıcılardan elde edilen geri dönüşlere ve marka konumlandırmaya doğrudan etki ettiğinden dolayı önemlidir.

Standartlar Takip Edilmeli

Web tasarım projeleri gelişen teknolojilerle birlikte yeni standartlara sahip olurlar. Bu hem grafik hem de alt yapı çalışmalarında etkilidir. Yeni nesil teknolojilerin kullanılması kullanıcıların tercih ettiği dijital cihazlara uyumluluk anlamı taşıyacağından dolayı gereklidir.

W3C, HTML ve CSS için yenilenen standartlar takip edilmelidir. Bu üçlü için getirilen standart JavaScript API olarak tanımlanmıştır. HTML5 terimi de bu APIlerin kullanımına bağlı HTML ifadesini tanımlamaktadır. Günümüzde görsel standartlarına bakıldığında sayfanın yüklenme süresinin önemidir. Artık “web brutal” olarak tanımlanan hızlı yükleme yeni trendler arasında en vazgeçilmez olandır. Hız için gereken tek şey görsellerin düşük boyutlu ve basit olmasıdır. Bu noktada görsel tasarım açısında ciddi iş yükü ortaya çıkmaktadır. 


Tasarım ve Optimizasyon Uyumu

Web tasarım, görsel tasarım ve SEO üçlü bir sac ayağı şeklinde çalışmaktadır. Birbirlerini destekleyen bu üçlüde büyük yük her zaman tasarım tarafına düşer. SEO zaman içerisinde elde edilen başarılar ile tasarımın daha da güçlendirilmesini sağlar. Ancak bir başarı elde etmenin temelinden güçlü tasarımlar yatar. Standartları yerine getiren ve arama motoru optimizasyonunu destekleyen tasarımlar her zaman çok daha işlevseldir. 


Web tasarım uygulamalarının bu yüzden birden fazla basamağı vardır. Bu uygulamalar yeni teknolojileri içermeli, arama motoru ihtiyaçlarına cevap vermeli aynı zamanda kullanıcı dostu olmalıdır. Aynı bakış açısı ile görsel grafik tasarım ögeleri de yeni trendlere sahip olmalı, arama motorlu tarafından değer görmeli ve marka konumlandırmaya hitap etmelidir. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Web sitesi tasarım ve yazılım ektörünün yükselen yıldızı birNC'nin ilgili yazılarını keşfedin...


 Web Tasarım Geliştirme Süreçleri ve Kontrol    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön