Web Design Trendleri ve Flat Tasarımların Yükselen Değeri

Web Design
Akıllı telefon ve mobil teknolojilerinin gelişmesi, altyapı sistemlerinin yayılması, internet ödeme sistemlerinin ortaya çıkması ve daha birçok sebep, internet kullanım oranlarını arttırdı. Bu da her firma ve şahıs için internette var olmayı önemli kıldı. 

Gelişen web sitesi design görsel tasarımları, kurumsal kimliğin önemini ve prestijini ön plana çıkardı. Web site design çalışmaları daha dinamik, mükemmel ve modern, yeni nesil  bir tasarım anlayışıyla ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Hoşgeldin Yeni Web Design Trendleri

İnternetin gelişmediği ve hanelere pek uğramadığı zamanlarda, web sitelerinin de pek bir önemi yoktu. Bu nedenle sitelerin tasarımları şimdiye kıyasla çok kötüydü. Çok küçük yazı fontları, birbirine girmiş menü ve kategoriler, anasayfada gösterilen çok fazla ürün sayısı ve kullanıcı deneyiminden uzak site düzeni. Şimdiki zamana göre oldukça kötü bir web design trendinin içindeydik.

En son web design trendleri ve teknolojileri arasında Google dostu HTML 5 ve CSS 3 yer aldı. Daha canlı efektlerin ve daha dinamik sitelerin yapılması sağlandı. Sitelerde sadelik ön plana çıktı. Büyük yazı fontları kullanılmaya başlandı. Daha kaliteli görseller kullanılmaya başlandı. İçeriklere kayarak ulaşılabilen scroll tarzı tasarımlar moda oldu.


Eskiden web sitesi oluşturma  çalışmalarında animasyonlara rastlanılması söz konusuydu. Flash kullanılarak yapılan animasyonlar, mobil cihazlarda algılanmıyor, aynı zamanda da arama motorları sıralamalarında olumsuz etki yaratıyordu. Tüm bu dezavantajlı sebepler, flash animasyonları tarihe gömdü. Artık JavaScript veya HTML 5 kullanılarak, daha güzel ve küçük animasyonlar gerçekleştiriliyor. Dedik ya hoş geldin yeni nesil web design…

Web Sitelerinde Flat Tasarımlara Eğilim

Artık web sitelerin minimalist yaklaşımlarla tasarlanması daha ön planda yer alıyor. Bu da efekt kullanımlarının arka plana atılması demek. Yeni nesil tasarımlarda flat design kavramı oturmuş durumda. Çünkü flat tasarım stili; kolay anlaşılır, efektsiz, temiz en önemlisi de olabildiğince sade çizgilerden oluşuyor. Bu sebeple; web design çalışmalarında, görseller ve ikonlarda kullanılan efektler yerini, daha sade ikonlara bıraktı. Klasik tasarımların vazgeçilmezi saydığımız gölge, kabartma gibi unsurlar geri plana atıldı. Artık daha az renk, daha belirgin fontlar ve görseller kullanılmaya başlandı. Bunun sebebi, website design çalışmalarında, kullanıcı deneyimini ön planda tutmak ve ziyaretçinin siteye geldiğinde direk mesaja odaklanmasını sağlamaktır.


Sadeliğin ön planda tutulup ve web sitelerindeki minimalist web design anlayışının görsel anlamda kaliteyi düşürdüğü aklınıza gelmesin! Kalite, web design konseptinin website ziyaretçisine sunduğu kullanım kolaylığıdır. Web sayfası içerisinde rahat dolaşabilme, mesajı algılayabilme, göz yormayan renk seçimlerine dikkat edilmiş olması, web site tasarımı kalitesini belirleyen en doğru kriterlerdir.
 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Web design hizmetlerinin Türkiye markası birNC'nin önemli makalelerini keşfedin...
 

 Tecrübeli İstanbul Web Tasarım Firmaları ve Şirket-Müşteri Yakınlık Olgusu    Tüm Web Tasarım Yazıları
 

Ana Menüye Dön