Web Sitemap - Web Site Haritası Nedir?

Web Site Haritası - Sitemap Tarihçesi
2005 yılının Haziran ayında Google, Web Site Haritaları 0.84’i çıkardı. Bu sürüm ile birlikte web sitesi tasarımcıları hazırladıkları sitelerin bağlantı listelerini yayınlayabilme imkanına sahip oldular.

Kasım 2006’da site haritası protokolüne ortak destek verdiğini açıklayan Google, MSN ve Yahoo sisteme SİTEMAP 0.90 adını verdi ancak bu dönemde başka bir değişiklik olmadı. 2007 yılı Sitemap için biraz daha hareketli geçti. Ask.com ve IBM 2007 yılının Nisan ayında site haritalamaya destek verdiğini açıklarken 2006’da iş birliğine giden üç büyük şirket robot.txt aracılığı ile site haritalarının otomatikleştirileceğini açıkladı. Bu geliştirmeler ile birlikte sayfaların önceliğinin belirlenmesi, değişim sıklığının incelenmesi gibi iyileştirmeler yapıldı.

Site Haritasının İşlevleri Nelerdir?

Site haritası sayesinde web sitesinde bulunan tüm URL'ler bir arada bulunabilir. Bu hem tasarımcının site üzerindeki hakimiyetini arttırır hem de arama motorlarının site güncellemelerini daha rahat takip edebilmesini sağlar.

Site haritası URL listesi barındıran bir XML dosyası olduğundan üzerinde çalışmak daha kolaydır. Site sayfalarından yapılan değişikliklerin veya siteye eklenen yeni sayfaların arama motorlarına hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlayan XML dosyası ile SEO çalışmaları desteklenmiş olur.


İndekslenme Sınırları Nelerdir?

Sitemap kullanımı arama motorlarının temel uygulamalarını değiştirmez. Tamamlayıcı olarak fayda sağlayan site haritası yöntemi arama motorlarının site URLlerini keşfetmek için uyguladığı yöntemlerden birisidir. Yani robot.txt dosyasında Fraud değişiklikler yapmak uzun vadede sitenin arama motorlarından engellenmesine neden olabilir. Bir diğer yandan site haritası kullanmak tüm linklerin arama sonuçlarında sıralamaya gireceğinin garantisini vermez.

Arama motoru optimizasyonuna bir bütün olarak  bakmak haritaları da bu bütünün bir parçası olarak görmek gerekir. Google tarafından yapılan açıklamalarda web site haritası kullanmanın karmaşık algoritma ile çalışan arama motorlarında yüzde yüz etkili olmayacağını belirtilir. Site haritasına sahip olan bir web sitesinde bu haritaya sahip olduğunuz ya da olmadığınız için ödüllendirme, cezalandırma gibi bir durum ile karşılaşmazsınız. Sadece site haritasına sahio olmanın artılarını ve site haritası kullanmamanın eksilerini elde edebilirsiniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

birNC'nin web tasarımı sektörüyle alakalı bilgi sahibi olabileceğiniz yazılarını okudunuz mu?
 

 Web Sitelerinde Grafik Tasarımların Önemi    Tüm Web Tasarım Yazıları

 
Ana Menüye Dön