Özgün Web Tasarım

ÖZGÜN WEB SİTESİ TASARIMI 
Web sitelerinin tasarımsal açıdan özgün bir bakışa ve içeriğe sahip olmaları gerektiği aşikar. Dolayısıyla, içeriklerde tasarımsal açıdan ve diğer faktörler bakımından mutlak düzeyde farklılık, hatta tüm bunları sağlarken de bir düzen gerekir. Web sayfalarını farklı kılan, farklılığın içindeki farkı görüp yeni bir bakış açısı kazandırabilmektir. birNC; web tasarımında ve içerikte yıllardır kazandığı tecrübe ve sektöre dair birikimlerini şu şekilde özetlemektedir:
Özgün Web Tasarım
Klişe halini almış her içerikte bir fark yaratın: Web tasarım üzerine şu zamana kadar kullanılmış tüm teknik ve yöntemler belirli birikimler ve tercihler sonucu ortaya çıkmıştır. Uzun süreli kullanımlar, çok tercih edilen içerikler ve dolayısıyla beraberinde getirdiği farkındalık sonucunda klişelere dönüşmüşlerdir. Özgün web tasarım adına gerçekleştirilebilecek faaliyetlerden birisi  de bu içeriklerle dahi farklı bakış açıları ve içerikler üretebilmektir. Dolayısıyla tasarımı geliştirecek ve büyütecek bu bakış açıları ve içeriksel anlamda kabiliyetlerdir.

Her departman için farklı görsel kullanın: Tasarım adına dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda belki de en önemlileri arasında yer alan bu nokta, içeriğin pazarlanması, insan kaynakları faaliyetleri ve dijital medya seçeneklerine bağlı olarak önem arz eden bir faktördür. İçeriklerin kalitesi ve amacını yansıtabilmesi adına, oldukça değerlidir. Dolayısıyla özgün web tasarım ilkelerinde şirket içi ve dışı fonksiyonları ifade eden departmanların da görsel içerikleri ve tasarımlara olan ilgisi farklılık gösterecektir. Ayrıca özgün web sayfası tasarımı; başarıyı kişiselleştirmekten ziyade genelleştirmeyi ve kitlelere ulaşmaktaki özel başarıyı yaşatacaktır.


Web tasarımı, tüm bu niteliklere uygun olarak geliştirildiğinde değer kazanacaktır. Üstelik farklı bir görsel ziyafeti de beraberinde getirecektir.

Çok hareket gereksiz harekettir: Başarıyı yakalamak ve farklı olmak adına çok hareketli içeriklerden kaçının. Bu hareket sayfaların sağına soluna hareket eden nesneler olmakla beraber, oldukça renkli ve düzeni bozan görseller olarak da nitelendirilebilir. Ancak özgün web tasarımı adına bilinmesi gereken bir diğer nokta da çok hareket, gereksiz harekettir. Bunun farkında olarak içerikler geliştirilip, yayın hayatından önce web siteler deneme kullanımlarıyla hız, görsellik ve kullanım kolaylığı gibi seçenekler hususunda denetlenmelidir.

Tipografi deneyin: Özgün web tasarım adına kaliteli içerik oluşturma yöntemlerinden son dönemde yeni bir trend tipografi. Hem görsel açıdan sadeliği ve kaliteyi sağlayabiliyorken, hemen hemen bir çok içerikle de uyumlu olarak kullanılabiliyor. Elbette renk uyumu ve bakış açısı önemli ancak, basit birçok tipografi web sayfalarında başarıyı yakamak adına yeterli olacaktır.
Özgün Web Sitesi Tasarımı
Karmaşık web yazılımı ve eklentilerden uzak durun: İsterseniz kullanıcı isterseniz tasarımcı tarafta olun daima karmaşık yazılımlardan ve buna bağlı eklentilerden uzak durun. Kullanıcı açısından karmaşık ve problemli bir kullanım sunacak olan bu durum, tasarımcı ve içerik üreticisi yönünden de problem doğuracaktır. İşi yapan ekibe ve markaya, marka imajı açısından zarar vermekle beraber pazar payının küçülmesine de neden olabilir.

Özgün web sitesi tasarımı hadisesini, kişiye özgü veya markaya öncü kılmakta önemli olan bu karmaşıklıklardan uzakta kalmak, en basit ve hızlı çözümler ile karmaşık işlemleri yerine getirecek ortamı ve düzeni sağlamaktır. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar hem sunucu tabanında hem de arayüzde başarılı olacak içerikler geliştirilmelidir.


Tek web sayfası tasarımı ve kolay erişilebilirlik: Kullanıcılar ve ziyaretçiler artık çok sayfalı siteleri ziyaret etmek dahi istemiyor. Ziyaretlerinde mümkün olduğu kadar az fare kontrolü istiyor ve dolayısıyla bu işin tekniği de tek sayfalı tasarımlardan yana geçiveriyor. Bütün içerikleri birkaç aşağıya yukarı kontrol ile görebilecek ve kullanabilecek olan kullanıcılar, bu tarz siteleri ve içerikleri daha işlevsel buluyor.

Sonraki Makale  Web Tasarım Trendleri
 

Ana Menüye Dön