Özel Web Tasarım

WEB TASARIMINDA ÖZEL OLMAK
İşletmeler veya bireysel kullanıcılar için bir web sitesi olmazsa olmazlar arasında. Faaliyetlerinizi belirtmek, kitlenizi oluşturmak veya hali hazır da pazar içerisinde yer alan müşterilerinize kurumsal bir işletmeden hizmet aldıkları hissini yaratmak olsun, hangi yönden bakacak olursak olalım internetin önemi oldukça fazla. Tekdüze tasarımlar ve içerikler yerine farklı ve güncel içerikler ile oluşturulması gereken bu sayfaların günümüz ihtiyaçları doğrultusunda özel web tasarım kavramına dönüşmesi sürecini birNC sizler için şöyle özetledi.
Özel Web Tasarım
Farklı olmak isterken aynılaşmak: Görsel kalite açısından ele alınan trendler, daima kitleyi yakalamak ve oluşturmak konusunda önemlidir. Ziyaretçi sayısını artırmış trend ve içeriklerin kullanımı bu noktada hemen hemen her işletme ve sayfa için geçerli olacaktır. Ancak içeriklerin birbirlerine kopya olacak şekilde sayfadan sayfaya dolaştırılması, farklı olmak isterken aynılaşmak olarak açıklayabileceğimiz bir sürecin başlangıcıdır. Bir web sayfasını özel yapan, tasarım trendlerinin farklı açılardan örgülenerek inşa edilmesi gerektiğidir.

Materyalleri analiz edinkitleye hitap eden materyalleri tercih edin: Özel web tasarım olarak adlandırılan kuruma veya kişiye özel sayfa tasarımlarının, tamamına yakınında görülen bir problem aslında bu. Bir başka site içerisinde kullanılmış menü ikonları, sizin siteniz ve kitleniz için uyumlu olmayabilir. Bir hosting firması için yapılmış menü ikonları, kişisel web sayfası bulunanlar için uygun olmamakla beraber oldukça da mantıksız duracaktır. Ayrıca işletmenizin faaliyetlerini veya bireysel web sayfanızın amacını yansıtacak ikonları ve menü butonlarını tercih etmeniz hem marka bilinirliğini sağlayacak hem de özel web tasarım denilen hadiseye geçişinizin başarıyla sağlandığını kanıtlayacaktır.


Haklarınızı ve ihlal bildirimlerinizi özelleştirin: Bir web sayfası görselleriyle olduğu kadar bünyesinde barındırdığı metin içerikleriyle de özgün olmalıdır. SEO için etkili ve önemli olduğu bilinen bu durumun yanı sıra, genellikle footer kısmı olarak adlandırılan ve aidiyet-ihlal bildiren bu kısımların da özgün olması gerekmektedir. İşletme içi ve dışı ihlali veya aidiyeti bildiren bu yazıların size özel olması, tüketiciye ve ziyaretçilere kurumsallık olgusunun yansıtılmasında önem arz etmektedir.


Özenilen olunsıradan bir fark yaratmayın: Tasarım trendleri adına özel web tasarım olgusunu yaratabilecek bir hadise de rakiplerinizi özendirmektir. İster tasarımcı isterseniz hizmet alan tarafta olun, özenilen olmak zorundasınız. Fark yaratmak adına yapılmış küçük dokunuşlar yerine, sektöre yön veren rüzgar olmayı tercih edin. Unutmayın ki karşılığını hem uzun hem kısa vadede gerek marka imajı gerekse maddi yönden alacaksınız.

Özel Web Tasarımı
Hazır sistemlerden kaçınınherşeyiyle özel içerik bulundurun: Web sitesi belirli hazır platformlar ve içerikler ile dakikalar içerisinde oluşturulabilecek bir kavram, bir yerde doğru. Ancak farklılaşmayı yaratan ve özel web tasarım içeriğini bulunduran web sitesi daima bir adım önde. Kullanacağınız materyal kadar önem arz eden bu durum, görsel kalifiyeliği gerektirmesinin dışında bir de o görselliğin altında yatan yazılımı da kapsamaktadır. Alt yapı itibarıyla ve entegre eklentiler ile ele alacak olursak, tamamen özel bir web sitesi tasarımı, yerel ve uluslar arası pazarda bir çok inovasyon çalışmasından daha etkilidir.


Tasarımda ve içerikte responsive olun: Web sayfasının tasarım ve içerik açısından güncel olması ve kaliteli olması gerektiği konusunda sanıyoruz ki hem fikiriz. Ancak içerikler bünyesinde güncel olmayan bir bilgi veya kavrama yol açıyor ya da isabet ediyor ise bu konuda da responsive olabilmelisiniz. Hizmetin sağlanması veya edinilmesi hangisi söz konusu olursa olsun, yanıt vermekte zorlanmayın. İçerikte kaliteyi ve güncelliği daimi olarak sağlayın. Özel web tasarım sadece görsellikle değil, problemlere yanıt verebilmekle de mümkündür, asla unutmayın.

Sonraki Makale  Güncel Web Tasarım Teknikleri
 

Ana Menüye Dön