Modern Web Tasarım

WEB TASARIMINDA MODERN ANLAYIŞ
İçerikte, tasarımda, üretimde ve pazarlamada daima güncel ve akılcı olmak zorundayız. Modern, çağın gereklerine ve süreçlerine uygun bunlara ek olarak yenilikçi bir bakış açısıyla hizmete devam etmek durumundayız. Faaliyetlerin hangi alanında ve kolunda bulunuyor olursak olalım, özellikle dijital dünyada iz bırakmak isteyenlerin bu noktalara dikkat etmesi, sektörde iz bırakmak adına büyük önem arz etmektedir.
Modern Web Tasarım
Tam da bu noktada ihtiyaçlara uygun hizmet vermek ve son kullanıcıya dahi başarılı çalışmalar ulaştırabilmek adına, web tasarımın en ince ayrıntılarını birNC, "Modern Web Tasarım" başlığı altında şöyle belirtmektedir:

Özgün ve köklü olmak yetmez: Modern website tasarım artık çağın ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçların gereksinim yarattığı süreçlere hakim olabilmekten yana. Kullanılacak araçlar, uygulanacak metodlar ve tasarımlar bu sürecin daha etkin kullanılmasına yönelik araçlar oluyor. Dolayısıyla sadece özgün ve köklü bir isim olmak, sadece tasarım kısmında değil marketing, içerik, son kullanıcı veya tüketici kısmında yetersiz kalıyor. 

Hal böyle olunca ihtiyaçları güncel olarak analiz eden, son kullanıcıya dahi hizmet verebilecek web tasarımlar daima başarıyı yakalıyorlar. Hem maddi kazançların, hem de manevi kazanımların yörüngesi bu noktaya dikkat eden isimlerde olduğu gibi, pastadaki büyük payı da yine onlar alıyorlar. Tasarımsal açıdan bir ürünün veya içeriğin modern web sayfası tasarımı anlayışına hakim olması, yukarıdaki başarıyı ve büyük pastanın sahibi olmayı sağlıyor.

Kalite daima pahalıdır anlayışından vazgeçip kampanyalara yönlendirmeye çalışın: E-ticaret üzerine markalaşmış, ürün yönetimi ve kitle yönetimi konularında en başarılı isimlerden olan bir çok firma aslında kaliteyi satmaktan daha büyük ve önemli faaliyetler uyguluyorlar. Kampanya! Ürünlerin kaliteli olması, kaliteli oldukları kadar fiyatlarının da biraz pahalı olması elbette ki kabul edilebilir bir yerde. Ancak ürünleri daha çok satabilmek ve yerlerini koruyabilmek adına daima kampanyalara kişileri yönlendiriyorlar.
Modern Web Sitesi Tasarımı
Modern web tasarımı artık sadece tasarım değil, içerik kontrolü, marketing ve kitle yönetimi gibi konularla da iç içe bir kavram. Tüketicileri veya ziyaretçileri sitede tutmak yetmiyor, onları harekete geçirecek veya satışa yönlendirecek hamleleri de iyi analiz edip kullanmak gerekiyor. Dolayısıyla kişilere ve kitlelere bu yönde adımlar attırabilen isimler hafızalarda ve pazarda yerini alıyorlar. Bu yöntem bazen bir açılır pencere olabileceği gibi, kayıtlı kullanıcılara veya ziyaretçilere bir günaydın mesajı, günlük ziyaretçi sayılarına göre dağıtılan bir indirim kuponu hatta ve hatta tüm bunların dışında belirli miktarlara kadar ücretsiz alışveriş hakkı verilmesi gibi seçenekler olabilir.

Tasarımda marka kimliğinizi yansıtın trend yakalamak yerine trend oluşturun: Görsel açıdan dönemsel olarak etkili sonuçlar vermiş tasarımlar ve kurgular bütün platformlarda etkili sonuçlar yaratmayabilir. Elbette ki tasarımsal süreçleri analiz etmek, bazılarını kullanmak ve yararlanmak yerinde bir davranış, ancak içeriklerinizin ve tasarımınızın marka değerinizi ve vizyonunu yansıtması da gereklidir. Trendleri takip etmek ve yakalamak adına marka imajınızı ve içeriklerdeki kalitenizi zedelemeyin. Bazı markalar oldukça sade tasarımlar, hatta ve hatta trend olan içeriklerin çok uzağında işler ile kullanıcılara ulaşabilmişlerdir.
Modern Web Tasarımı
Çünkü modern web sitesi tasarımı, tüketiciyi ve kullanıcıyı uzun süre sitede tutmanın yanı sıra, marka imajı oluşturmak, kalıcı bir kitle yaratmak işidir aynı zamanda. Dolayısıyla içeriklerin, tasarımsal ve teoriksel açıdan kurgusu, harmanlanması ve faaliyete geçirilmesi bu noktada önem arz etmektedir. İstediğiniz kadar köklü bir markanın ürününü satın, istediğiniz kadar son kullanıcı testi yaptırın, yukarıda sayılan kavramlardan bir tanesini dahi atlar veya eksik yaparsanız başarısız olursunuz.


Modern web tasarımlar ve projeler gerçekleştirmek, bunları da uzun vadede işinize yaramayacak faaliyetler olarak düzenlemek pazar payınızın ve içeriklerinizin problem yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle bahsi geçen tüm süreçlerin ve etmenlerin eş zamanlı ve entegreli olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Sonraki Makale  Özgün Web Tasarım

 

Ana Menüye Dön