Kullanıcı Arayüz Web Sitesi Tasarımı İçin Yazı Font Seçimi

Web Tasarımda Kullanıcı Arayüzü Tasarımı İçin Font Seçimi
Dijital çağın getirdikleri ile birlikte yaygınlaşan internet kullanımı işletmeleri farklı araçlar kullanmak zorunda bırakmıştır.

Web siteleri ve mobil uygulamalar internet kullanıcılarının en çok zaman geçirdiği platformlardır. Durum böyle olunca şirketler ürün ve hizmetlerini dijital ortamlara aktararak hedef kitleleri ile daha aktif ve sağlam bir iletişim ağı kurmaya çalışır.

Milyonlarca platformun, firmanın ve markanın yer aldığı dijital dünyada hedef kitle ile etkili, mutlu ve sadık bir iletişim kurmanın yolunu bulmak büyük önem taşımaktadır.

Sadık ve iletişim kurabildiğiniz bir kitleye sahip olmak için öncelikle insanların beklentilerini analiz etmelisiniz. Okunmadan çıkılan sayfalar, incelenmeyen içerikler web sitesi için her zaman olumsuz durumlara neden olmaktadır. Sitede kalma süresi, başka sayfalarda gezinme ve okunma oranları bir web sitesinin amacına ulaşması için önemlidir. Peki bunu nasıl sağlarsınız?


Web Sitesinin Her Yerinde Başarılı bir Font Seçin

Arayüz tasarımında kullanılacak olan fontun her platformda etkili olması önemlidir. Hem basılı hem dijital yayınlarda kurumsal kimlik bütünlüğü açısından aynı fontu kullanmanız faydalı olacaktır. Her boyutta ve platformda rahat okunabilir olan bir font kullanıcıların okuma oranını arttırırken ilgiyi daha fazla çekmenizi sağlar.

Tasarımlarda Kafa Karışıklığı Yaratmayın

Yazı dilinde kullanıcıların rahatça karıştırabileceği bazı harfler ve rakamlar vardır. Karmaşayı önlemek kişilerin daha hızlı kavramasını sağlamak açısından önemlidir. İnsanlar artık bilgiye erişimi kolay bir şekilde sağladıkları için özel çaba sarf etmek zorunda kalacakları platformları tercih etmemektedirler. L ve ı harflerinin küçük büyük harf karmaşasından etkilenmediği, O harfi ile sıfır rakamının karıştırılmadığı bir font seçmek kullanıcıların tercihinde etkili olacaktır.

Tasarım Sektörünü ve Hedef Kitlenizi Takip Edin

Dijital dünyanın uçsuz bucaksız diyarlarında yeni keşifler yapmanıza gerek yoktur. Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine daha önce keşfetmiş insanların adımlarını izlemek fikir sahibi olmanızı sağlar. Her işin bir uzmanı olduğunu kabullenerek kullanıcı ile doğrudan bağ kurmanızı sağlayacak noktalarda bu işi uzun süren analizler ve kullanıcı değerlendirmeleri ile yapan kişilerin neler yaptığına ve kullandığına bakmak web arayüz tasarımı çalışmalarında doğru seçimleri yapmanızda yol gösterici olacaktır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Türkiye'de web tasarımı denilince ilk akla gelen ajans olan birNC'nin yazılarını okudunuz mu?


 Yeni Model Web Tasarımın Oluşumu ve Temel Kuralları    Tüm Web Tasarım Yazıları

 

Ana Menüye Dön