Güncel Web Tasarım Teknikleri

WEB TASARIMINDAKİ YENİ TEKNİKLER
Her internet sitesi bir arayüz ve bu arayüzün altında çalışan bir programlama mantığıyla hareket eder. İnternet sitesinin başarısında bu programlama ve görsel açıdan tasarım harmanlamasının önemi ortaya çıkmakta, direkt olarak güncelliği yakalayabilme kavramı devreye girmektedir.
Güncel Web Tasarım Teknikleri
Web sektöründe; hem yazılımsal hem de tasarımsal açıdan yaptığı işlerle adından söz ettiren ve web tasarım dünyasında marka doktoru olarak bilinen birNC; “Doğru ihtiyaç analizi ve planlı çalışma, görsel kaliteyi zirveye çıkarandır” demektedir. Buradan hareketle web tasarım adına yapılması ve uygulanması gerekenleri, web yazılım ve programlama açısından ihtiyaçların analizi ve kullanılacak sistemleri, kısacası güncel web tasarım tekniklerini sizler için şöyle özetlemiştir.

Güncel olabilmek için, ilk önce sektörü ve piyasa hareketlerini gözlemlemek bu hareketler ve sektör üzerinde ortaya çıkabilecek artı ve eksi yönlü tüm rüzgarları fark edebilmek gerekir. Dolayısıyla güncelliği sağlamak için güncel web tasarım tekniklerini bilmek, internet dünyasına ait trendleri ve başarılı çalışmaları incelemek, bu incelemeler sonucunda çıkarımlarda bulunmamız gerekir.

Ayrıca statik karakterli sayfalardan hem dinamik hem de e-ticarete geçişin yapıldığı günümüz internet sitelerinde güncelliği yakalayabilmek adına tasarımı birkaç kulvarın birleşimi olarak nitelendirmek de mümkündür. Bu tasarımlar; flat, dinamik, kullanıcı dostu ve diğerleri şeklinde sıralanır. Burada sıralananlardan diğerleri dediğimiz kısım hiç ihtiyacımız olmayan yani kullanıcı dostu, dinamik veya flat olamamış olanlardır.

Dolayısıyla bu siteler karlılık ve kazanç sağlamayacağı gibi marka imajı da oluşturamayacak yapıdadırlar. Ancak flat, dinamik ve kullanıcı olarak tabir ettiğimiz günümüz trendine uygun web siteleri, marka imaj yönetimi unsurları tamamlanmış ya da imaj yaratabilme özellikleri oluşturulmuş olduğundan kesinlikle güncel web tasarım teknikleri içerisinde yer almaktadırlar.
Güncel Web Tasarımı Teknikleri
Özellikle flat tasarımlar içerisinde kullanılan tipografik ikon ve logolar ile inşa edilen siteler, bir de uygun alt yapı yani programlama mantığı ile örgülenirse işte o zaman bu site yayın hayatına sağlam bir giriş yapabilir diyoruz. Dolayısıyla bizlerin de gerek kullanıcı gerekse yapımcı olarak internet dünyasında yer alabilmek adına bu trendleri takip etmek, sıklıkla tercih edilen web sitelerini incelemek ve güncel kalabilmek gibi bir ihtiyacımız oluyor. Daima güncel olabilenlerin kazandığı internet dünyasında sizlerde bizimle beraber güncel kalıp, rakiplerinizle eşit şartlarda rekabete devam edebilir bu sayede internet dünyasındaki yayın hayatınıza köklü ve sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

Buradan hareketle güncelliğin sağlanabilmesi ve güncel web tasarımı teknikleri kullanımı itibarıyla çalışmalarda optimum faydayı sağlayabilmek adına sunucu seçimlerine dikkat edilmeli, kullanılacak etkileşimlerin de seçimine özen gösterilmelidir. Sade ve şık bir flat tasarımın üzerinde alakasız renklerle birleştirilmiş agrasif plug-inlerin kullanımının yerine sistematik açıdan tamamen tam entegre ve tüm tarayıcılarla uyumlu eklentiler seçilmelidir. İfade edildiğinde basit düşünülen ancak tasarım kadar etkili olan bu hadise, kullanıcıların site üzerinde kaldıkları süreyi uzatacağı gibi sitenin gerek tasarım gerekse kullanıcı dostu oluşuyla hayat bulacaktır.

Güncel Web Sitesi Tasarım Teknikleri
Güncel web tasarım teknikleri üzerine kullanılan hazır sistemlerden de bahsetmekte fayda bulunmaktadır. Şöyle ki hazır sistemler olan Wordpress, Joomla gibi sistemler web sitelerinin görsel açıdan düzenlenmesine olanak sağladıkları ve geniş eklenti havuzları olduğu için de birçok blog kullanıcısı ve portal sahipleri tarafından tercih edilmektedir.

Açık kaynak ve sınırsız kullanım hakkı sunan bir çok tema ve eklenti ile güncelleştirilebilen bu sistemler bireysel kullanımlar için uygun olmakla beraber, kurumsal firmalar tarafından pek tercih edilmeyen sistemlerdir. Kurumsallığın ve imajın yaratılması açısından özgün tasarımlara ihtiyaç duyan işletmeler bu sistemlerden kaçınmalıdırlar. Tamamen markayı ve sektördeki hedef kitlesine karşı imajını yansıtabilecek özel web tasarım yazılım hizmetine yönelmeli bu bağlamda e-ticaret sektöründe veya e-markalaşmak olarak adlandırılan bu internet dünyasının yeni trendine uyum sağlamalıdırlar.

Sonraki Makale  E-Markalaşmak
 
Ana Menüye Dön